Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Stowarzyszenie pod nazwą „Polskie Stowarzyszenie Kreatywności”, zwane dalej Stowarzyszeniem działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Dla właściwego realizowania celów społecznych i gospodarczych Stowarzyszenie może współpracować z instytucjami i organizacjami zagranicznymi.
§ 2
Stowarzyszenie może tworzyć struktury terenowe według zasad określonych w niniejszym Statucie.
§ 3
Stowarzyszenie może należeć i współpracować z krajowymi i z międzynarodowymi organizacjami o podobnym charakterze.
§ 4
Stowarzyszenie może przyznawać odznaczenia honorowe, nagrody, wyróżnienia i stypendia osobom fizycznym i prawnym wybitnie zasłużonym dla celów obranych przez Stowarzyszenie.
Rozdział II
Cele i sposoby ich realizacji
§ 5
1. Celem nadrzędnym Stowarzyszenia jest organizowanie wszelkich działań naukowych i edukacyjnych ukierunkowanych na twórczy rozwój człowieka w ciągu całego jego życia w kontekście jego działań społecznych i indywidualnych.
2. Ponadto celem Stowarzyszenia jest:
- stworzenie kompetentnej kadry trenerów i supervisorów, którzy będą rekomendowani przez Stowarzyszenie do podejmowania działań edukacyjnych na terenie Polski
- organizowanie zjazdów szkoleniowych, konferencji, szkoleń, zjazdów i warsztatów dla członków Stowarzyszenia i osób postronnych w ramach realizacji celów statutowych.
- wydawanie i rozpowszechanianie czasopism, broszur, materiałów szkoleniowych i książek dotyczących celów działalności Stowarzyszenia
- organizowanie, inicjowanie i wspieranie wszelkich form edukacji prowadzonej według zasad psychopedagogiki twórczości dla dzieci młodzieży i dorosłych w szczególności w następujących formach: przedszkoli, szkół, studiów, studiów podyplomowych, kursów, szkoleń i innych
- wspieranie edukacji nauczycieli i studentów
- działanie na rzecz rozwoju demokracji i postaw obywatelskich dzieci, młodzieży i dorosłych.
- edukacja społeczeństwa w obszarze wiedzy o niepełnosprawnych obywatelach oraz pomoc osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom.
- prowadzenie szkoleń w celu zmniejszenia bezrobocia.
3. Działania polegające na „organizowaniu, inicjowaniu i wspieraniu wszelkich form edukacji prowadzonej według zasad psychopedagogiki twórczości dla dzieci młodzieży i dorosłych w szczególności w następujących formach: przedszkoli, szkół, studiów, studiów podyplomowych, kursów, szkoleń i innych” podlegają Zarządowi Głównemu, który decyduje o ich powołaniu i zasadach działania zgodnie z obowiązującymi odpowiednio ustawami oraz nadzoruje ich działalność.
4. Wszystkie wymienione w ust. 3 niniejszego paragrafu formy działania mają prawo posługiwania się nazwą Stowarzyszenia z dodanym członem nazwy odpowiednim do charakteru ich działalności.
§ 6
Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez:
- organizowanie warsztatów, kursów, seminariów, superwizjii, konferencji naukowych i innych form podnoszenia kwalifikacji w zakresie określonym przez cele na terenie placówek własnych i innych,
- udzielanie rekomendacji i uznanie kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych w ramach psychopedagogiki twórczości i dziedzin pokrewnych według zasad ustalonych odrębnym regulaminem wewnętrznym,
- prowadzenie działalności informacyjnej, wydawniczej, szkoleniowej, badawczej i naukowej,
- współpraca i wymiana doświadczeń z innymi stowarzyszeniami, fundacjami, instytucjami, placówkami naukowo-badawczymi w kraju i zagranicą,
- propagowanie zasad wychowawczych opisanych w zatwierdzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i wydanych przez WSiP programach wychowawczych: „Porządek i Przygoda. Lekcje twórczości.” i „Żywioły. Lekcje twórczości w nauczaniu zintegrowanym.”
- inicjowanie podobnych form działań wychowawczych w innych miejscowościach,
- organizowanie wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych w połączeniu z zajęciami realizującymi cele statutowe,
- prowadzenie działalności gospodarczej, której dochody przeznaczone są w całości na realizację celów statutowych Stowarzyszenia.